SARIÇAM BELEDİYESİ

ARICILIK KURSUNDA PRATİK DERSLERE BAŞLANDI

10 Kasım, 2017

Başkan Uludağ’da katıldı

Sarıçam Belediyesi ve Sarıçam Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen “Arıcılık Kursu”  devam ediyor.  İlk hafta yapılan teorik eğitimin ardından pratik eğitime geçildi. Pratik eğitimine de özel kıyafetler giyen Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ,  Arı kovanlarının yanında verilen derse bir süre eşlik etti.

Pratik eğitim Ç.Ü Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Arıcılık Uygulama çiftliğinde kovanlarının bulunduğu bölgede verildi. Öğretim görevlisi Dr. Aykut Burğut, tarafından verilen eğitime katılan Başkan Bilal Uludağ, Sarıçam’da Arı besleyenlerin oldukça fazla olduğuna dikkat çekti.

Bilal Uludağ, verilen eğitimler sonucunda ise kursiyerlerin yapılacak sınav sonucunda kurs bitirme belgesi alacağını belirterek,” Kursun amacı arıcılığın gelişimine ve istihdama katkıda sağlamaktır. Kursiyerlerimize iki hafta teorik ve pratik eğitim verilecek. Bende bu eğitimin bir bölümüne katılarak bilgi sahibi oldum. Zaten Arıcılık yapan kursiyerlerimiz aldıkları eğitimle bilgilerini pekiştirecekler.  Kursa katılanlara başarılar diliyorum. Bu tür eğitimlerimizin devamı gelecek.” dedi.

Kurs eğitmeni Ç.Ü Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Dr. Aykut Burğut,  kursa katılanlara Uygulama Çiftliğinde pratik bilgileri aktardı. Dr. Aykut Burğut,” Bu eğitimler soncunda doğal arıcılığın temellerini keşfedeceksiniz. Bal arıcılığının temel ögeleri, kovan ekipman ve aletleri, arıcılığa başlamanın maliyeti, ‘organik’ arıcılık ne demek, bir kovana başarıyla girip çıkmanın yolları ve iyi arı bakıcılığı pratikleri öğreneceklerimiz arasında yer alıyor.”diye konuştu.

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü