SARIÇAM BELEDİYESİ

KIRGIZİSTAN’DA ADANA RÜZGARI

10 Ağustos, 2015

KIRGIZ MAKAMLARINDAN TÜRK HEYETİNE İLGİ BÜYÜK OLDU

Sarıçam Belediyesi’nin Celalabad şehrine bağlı Koçkar-Ata Belediyesi ile ‘Kardeş Belediye’ protokolü imza töreni için Kırgızistan’a giden belediye başkanları heyeti bölgede büyük ilgi gördü.

Bir haftadır Kızgızistan’ın çeşitli şehirlerini ziyaret eden ve burada belediye başkanları, kaymakam ve valilerle ikili görüşmeler yapan heyet üyeleri kimi zaman duygu dolu anlar yaşadı. Koçkar-Ata Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve üst düzey devlet protokolü uygulanan Kardeş Belediye Protokol Anlaşmasının ardından ikili görüşmelere geçildi. Koçkar-Ata Belediye Başkanı Kubanıçbek Egemberdiev belediye personeline konuk heyeti tanıştırdı.

KOÇKAR-ATA TEKNİK EKİBİ SARIÇAM’DA BİLGİLENECEK

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile evsahibi Belediye Başkanı Egemberdiev arasında yapılan ilk mutabakatta personeller arası bilgi paylaşımı konusunda anlaşmaya varıldı. Buna göre Koçkar-Ata Belediyesi’nden bir teknik ekip Türkiye’deki belediyecilik çalışmaları hakkında bilgi almak üzere Sarıçam Belediyesi başta olmak üzere geziye katılan Pozantı ve Feke Belediyeleri’ne yönelik bir eğitim gezisi düzenleyecek.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel ve Sarıçam Kent Konseyi Başkanı Yusuf Özer başta olmak üzere belediye bürokratlarından oluşan heyet gezi kapsamında bölgede görev yapan yerel yöneticileri ziyaret etti. Belediye Başkanları heyeti Celalabad Valisi Bakıtek Anarkulov başta olmak üzere Özgen Kaymakamı Attokur Tacikulov ve Özgen Belediye Başkanı Nodırbek Rahimcanov ile görüştü. Heyet daha sonra farklı bölgelerde bulunan Nooken Kaymakamı Kanıbek Kambaraliev ve Toktogul Belediye Başkanı Marat Kalmurzaev ile biraraya geldi.

BAŞKAN ULUDAĞ’IN TÜRK BAYRAĞI HEDİYESİ DUYGULANDIRDI

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, ziyaret edilen yöneticilere özel gümüş işlemeli fincan takımı hediye etti. Başkan Uludağ’ın konuk olduğu yöneticilere yönelik hediyelerinden en ilgi göreniyse Türk Bayrağı rozeti oldu. Ev sahibi vali, kaymakam ve belediye başkanlarının Türk Bayrağı rozetini heyecanla ceketlerine takması heyet üyelerinin dikkatini çekti ve duygulandırdı.

Kardeş Belediye Protokol Anlaşması çerçevesinde ziyaret edilen Kırgızistan’da yöresel karşılama törenleri dikkat çekti. Uzak diyardan gelen misafirlere yönelik yöresel ekmeğin yağa batırılıp yenmesi ziyaret edilen tüm belediyelerde uygulandı. Kırgızistan Milli kıyafetleri olan kalpak, çapan ve kamçı hediye töreniyse ziyaretin objektiflere yansıyan renkli anlardı. Sarıçam, Pozantı ve Feke Belediye Başkanları ayrıca bölgede yatırım yapan Türk işadamlarını ziyaret etti.

BAŞKAN ULUDAĞ’A KIRGIZ MEDYASININ İLGİSİ YOĞUNDU

Kırgızistan yaygın ve bölgesel medyası Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın başkanlığındaki ziyarete büyük ilgi gösterdi. Gerek Kardeş Belediye Protokol töreni esnasında gerekse daha sonra gerçekleştirilen resmi ve yörenin tarihi bölgelerinin ziyareti esnasında Başkan Uludağ ile röportajlar gerçekleştirdi.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın Kırgız medyasına yansıyan açıklamaları ise özetle şöyle;

“Bizler aynı atanın evlatlarıyız. Kırgız, Türkmen, Azeri, Özbek, Kazak şeklinde yaşadığımız yörelerin isimleriyle anıldığımıza bakılmasın. Aynı atadan olan kardeşleriz hepimiz. Biz günümüzden yüzyıllar önce at sırtında bu topraklardan ayrılan kardeşleriniz olarak bu kez uçakla döndük yine aranıza. Belki yaşadığımız şehirler, ülkeler arasında binlerce kilometreden oluşan mesafeler olabilir. Fakat bu mesafelerin bizim kardeşliğimize hiçbir zarar veremez. Ülkeler, şehirler ve toplumlar arası kaynaşma ve dayanışma ruhunu arttıracağına inandığımız bu tip resmi protokolleri kağıt üzerinde bırakmayacağız. Zaten varolan kardeşlik hukukumuzu daha da sıkılaştıracağına inandığım sosyal, kültürel ve teknik anlamlarda daha yoğun işbirliği içerisinde çalışacağız.”

BAŞKAN ÇAY VE SEL’DEN ULUDAĞ’A DESTEK VE TEŞEKKÜR

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’a bu ziyarette eşlik eden Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ve Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, imzalanan protokolün uygulanması esnasında her türlü desteğe hazır olduklarını açıkladı. Koçkar-Ata ve çevresinin gerek coğrafi gerekse iklim koşullarının Sarıçam, Pozantı ve Feke ile benzerlikler taşıdığını ifade eden Belediye Başkanları, “Günlük hayatın pek çok noktasında şehirlerimiz ile ziyaret ettiğimiz yerler arasında benzerlikler bulunuyor. Hatta çok zaman iklim koşulları ve şehir manzarasına bakıldığında kendimizi kendi şehirlerimizde hissettik. Kardeş belediyemizin teknik ekibinin bilgi ve yeni teknolojiye erişimi konusunda elimizden geleni yapacağız” dedi.

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü