SARIÇAM BELEDİYESİ

MANİA SORUNLU MAHALLELERE MÜJDE

18 Nisan, 2016

“2 katlı ev yapımlarına ruhsat verilebilecek”

 

Sarıçam Belediye Başkanı BilalUludağ, ilçelerinde bulunan İncirlik üssü nedeniyle bazı mahallelerde yaşanan “Mania” problemlerin Milli savunma Bakanlığı ile yapılan yazışma ve çalışmalar sonucunda aşıldığını belirterek, bundan böyle 2 katlı yapılacak evlere ruhsatlı yapım izninin verileceğini söyledi.

Belediye Başkanı Bilal Uludağ, yaptığı açıklamada, Yavuz Sultan Selim, Beyceli, Orhangazi ve Buruk Mahallelerinde yıllardan beri yaşanan Mania sorununun, Belediyeleri ile Milli Savunma Bakanlığı arasında yapılan yazışmalar sonucunda çözüldüğü müjdesini verdi.

Başkan Bilal Uludağ,” Bu 4 mahallemizde İlçemizdeki İncirlik üssü nedeniyle Mania problemine takılan yerlerde bulunan arsa sahiplerine bina yapımı için belediyemizce ruhsat verilemiyordu. Bizde göreve geldiğimiz andan itibaren bu durum nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımız için çalışmalar yaptık. Yaptığımız çalışma ve yazışmalar sonucunda bu sorunu ortadan kaldırdık. Artık 2 katlı yapılacak konutlara belediyemiz tarafından ruhsat verilecek. “dedi.

Bilal Uludağ, Mania sorunun 29 Mart 2009 tarihinde tüzel kişiliği kaldırılarak İncirlik’in ve ona bağlı olan 10. Tanker Üs Komutanlığı’nın belediyelerine katılmasıyla ortaya çıktığını ifade etti. Uludağ,  sorunun geçmişten günümüze kadar geldiğini de anlatarak, “Mania planı geçmişte Yavuz Sultan Selim, Beyceli, Orhangazi, Buruk mahallerini içine alıyordu. Bu nedenle doğal Mania bölgesi içerisinde kalan 1/1000 ölçekli uygulama imar planında verilmiş, verilmemiş tüm taşınmaz maliklerinin mağduriyetini ortaya çıkıyordu.

Konu ile ilgili doğan mağduriyetten dolayı yapılan yazışmalardan olumlu bir sonuç çıktı ve artık bu sorun tamamen ortadan kalktı. Ayrıca Mania kodunun da 118 metreye çıkarılması çalışmalarımız da devam etmektedir.” diye konuştu.

 

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü