SARIÇAM BELEDİYESİ

2’NCİ NAR FESTİVALİ GÖRKEMLİ BİR ŞEKİLDE YAPILDI

30 Ekim, 2018

Başkan Uludağ,” Festivalin ana amacı nar üreticisini teşvik ve ürünlerini daha iyi tanıtmaktır.”

Sarıçam Belediyesi tarafından organize edilen “2’nci Nar Festivali”  oldukça görkemli bir şekilde yapıldı. Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Ekim ayı içinde hasadı yapılan narların daha çok tanınması ve üreticileri teşvik amacıyla böyle bir festivali organize ettiklerini ve geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

Nar Festivali Sarıçam İlçesine bağlı Çiçekli Mahallesinde yapıldı. Festivale MHP Adana Milletvekili ve MYK üyesi Muharrem Varlı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Vali Yardımcısı Murat Süzen, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ,  MHP Seyhan İlçe Başkanı Baha Bener, Sarıçam İlçe Başkanı Mustafa Kızılelma, Adana Müftüsü Hasan Çınar,  Ziraat Odası Başkanı Ali Mehmet Sarsal,  Sarıçam Belediyesi Meclis üyeleri, birim müdürleri ve çok sayıda muhtar ve vatandaşlar katıldı.

COŞKU VARDI, CUMHURİYET BAYRAMI DA KUTLANDI

Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan 2’nci Nar Festivali, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Halk oyunlarının gösterileriyle ve çalan hareketli parçalara festivale katılanlar coşku içinde eşlik ettiler. Daha sonra ise protokol konuşmalarına geçildi.  

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ,  festivalde, ilçe halkıyla birlikte olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Bu yıl 2’ncisini düzenlediğimiz Çiçekli Nar Festivali,  güzel ilçemiz Sarıçam için ara vermeden düzenlediğimiz kültürel etkinliklerimizden biridir. İlçemizin marka değerini gittikçe artıran Nar festivali vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Faydası saymakla bitmeyen nar ilçemizde 2 bin 425 dekar dikili alan üzerinde 100.500 adet meyve veren ağacımız bulunmaktadır. Ağaç başı üretim miktarımız ise 40 kilogram üzeridir ve bu rakam Türkiye standartları üzerindedir. Son verilere göre de üretim miktarı 4.020 tondur. Emeği geçenleri de kutluyorum.”şeklinde konuştu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramına da değinen Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 95’nci kuruluş yıldönümünde olduklarını da hatırlatarak, Türk milletinin dünyanın şaşkın bakışları altında, esaret zincirlerini parçaladığını kaydetti. Uludağ, “Bu itibarla Cumhuriyet fikren, zihnen, kalben, vicdanen ve esasen millet kararının, millet iradesinin milliyetçi çağrısıdır. Üzerinde yaşadığımız ve ecdat kanlarıyla tescil edilmiş son yurdumuz hepimizdir. Bu bayrak, bu devlet ve bu Cumhuriyet hepimizin şeref simgesi, varlık nişanesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ülkü ve silah arkadaşlarına, bağımsızlığımızın mimarı aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet ediliyorum.  Ne mutlu Türküm Diyene” dedi.

Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan ise narın çok kıymetli bir meyve olduğunu, hem üretimini, hem de tüketimini artırmak amacıyla 2’ncisi düzenlenen bu festivalin çok faydalı olduğunu vurguladı. Kayhan,” Rekoltenin daha da yükselmesini istiyoruz. Sarıçam Belediyemizi ve emeği geçenleri kutluyorum.  İlçemiz konumu ve toprağı ile nar yetiştirmeye oldukça müsait.” şeklinde konuştu.

SÖZLÜ “NAR GERÇEK DEĞERİNİ BULMUŞTUR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, Çukurova tarımında üretimde çeşitliliğinin her geçen gün daha arttığını belirterek, narında bu çeşitlilikte önemli bir yere sahip olduğuna değindi. Hüseyin Sözlü, ”Yetiştirilen ürünü pazara sürme konusunda daha çok çaba sarf etmeliyiz. Nitelikli açıdan yapılan tarımsal üretim mutlaka karşılığını verecektir. Nar artık gerçek değerini bulmuştur.  Festivaller bu açıdan da önemli bir yere sahip. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Tüm üreticileri cani gönülden kutluyorum. Kazancınız bol olsun. Bu festivali düzenleyen Belediye Başkanımız Bilal Uludağ’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Bayramınız da kutlu olsun.” dedi.

MHP Adana Milletvekili ve MYK üyesi Muharrem Varlı ise böylesine güzel ve üretici açısından önemli olan festivali yapanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederek, Nar ürününün faydalarının saymakla bitmeyeceğini ifade etti. Muharrem Varlı, üreticinin ürettikleri ürünlerin para kazanma noktasında diledikleri gibi olması temennisinde bulunarak, ”Nar bir cennet meyvesidir. Faydaları saymakla bitmez. Sanayide de meyve suyu olarak kullanılıyor. Bölge olarak nar üretiminde önemli bir yere sahibiz. Adana milletvekili olarak çiftçilerimizin her zaman yanındayız ve onlar için çalışmalar yapıyoruz. Bu festivali düzenleyen Sarıçam Belediye Başkanı ve ekibine teşekkür ediyorum. ”diye konuştu.

Katılımcılar daha sonra ise ilçede üretilen ürünlerinde sergilendiği stantları gezdiler. Bu arada festivale katılan protokol ile vatandaşlar, Cumhuriyet Bayramını ellerindeki Türk bayraklarıyla kutlarken, Halk oyunları, Ramazan İnal ve ekibi ile Halil İbrahim Kurum konserlerini de ilgi ile izledi. Çeşitli ödül törenlerinin ardından ise Nar Güzeli, en iyi nar yetiştiricisi ödül töreni ile havai fişek gösterileri yapıldı.

Bu arada Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ eşi Nejla Uludağ,  beraberinde Vali Yardımcısı Murat Süzen, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan tören öncesi İlçede bulunan bir Nar bahçesine giderek hasat kesimi de yaptılar. Uludağ, kestiği narları ellerindeki sepete koyarak, bereketli olması dileğinde bulundu.

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü