SARIÇAM BELEDİYESİ

GİRİŞİMCİLİK KURSUNU TAMAMLAYAN 277 KİŞİYE SERTİFİKALARI VERİLDİ

15 Aralık, 2017

Başkan Uludağ,”İstihdama Büyük Katkı sağlıyoruz”

Sarıçam Belediyesi ile Küçük Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)işbirliğiyle yapılan proje kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarı ile tamamlayan 277 kursiyere sertifikaları verildi. Belediye Başkanı Bilal Uludağ, bu tür kursların amacının ise Sarıçam’da yaşayan işsizlere, Adana ekonomisi ve istihdamına katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen Sertifika törenine Başkan Bilal Uludağ’ın yanı sıra KOSGEB Adana İl Müdür Mücahit Alper Karcı, İŞKAD Başkanı Belgin Özçelik, Başkan Yardımcısı Mustafa Pekel, birim müdürleri ile sertifika almaya hak kazananlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından ise ilk konuşmayı yapan Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Şükrü Gedik, Başkan Bilal Uludağ’ın görüşleri doğrultusunda hizmet sunmaya devam ettiklerini,  girişimcilik kurslarına ve değişik eğitim seminerlerine önem verdiklerini söyledi. İŞKAD Başkanı Belgin Özçelik ise, girişimci bir kadın olarak burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek,”Girişimci sayısı ne kadar çok artarsa ülke ekonomisine katkı da artar. Burada çok sayıda kadın girişimcinin olması benim için ayrı bir mutluluk. Bizler de KOSGEB desteği ile eğitimler vererek kadın girişimcinin artmasına katkı koyduk. Vizyon ve hedefinizi belirleyin ve o doğrultuda hareket ederek planınızı yapın. Sayın Başkan Bilal Uludağ’a sizler adına teşekkür ediyorum.”dedi.

 ÜCRETSİZ DESTEK VERİYORUZ

Adana KOSGEB Müdürü Mücahit Alper Karcı ise, ” Bize başvurular elektronik ortamda yapılıyor. Kabul görenleri girişimci adaylarını davet ediyoruz ve projelerini, değerlendiriyoruz. Bu yaparken de herhangi bir ayırım gözetmiyoruz. Adana’da destek oranı erkeklerde yüzde 60, kadınlar, engelli gazi ve birinci derecede şehit yakını girişimcilere ise yüzde 80. Konuyla ilgili bilgilendirme büromuz var. Başka kişilere ya da kurumlara aldanıp kimse gitmesin. İş kurma durumuna göre 50 bine yakını hibe olmak üzere 100 bin liralık da uygun kredi desteklerimiz de oluyor. Sarıçam Belediyesini tebrik ediyorum. Girişimci sayısı Nüfus oranına göre Adana ortalamasının üzerinde.”diye konuştu.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ,  ise,” Sarıçam Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın beceri ve isteklerine uygun refah ve mutluluk içerisinde çalışacakları yeni iş alanları açılabilmesi amacıyla KOSGEB ile ortak çalışarak on grupta planladığımız Uygulamalı Girişimcilik Kurslarımızı 143’ü erkek 134’ü kadın olmak üzere 277 girişimci adayımızla tamamladık. Sarıçam’da işsizliği sona erdirme gayretini amaç edinmiş belediyemiz için, kursumuza göstermiş olduğunuz yoğun ilgi bizleri son derece mutlu etti. Bilhassa kadınlarımızın çalışma hayatında aktif rol almaları önceliğimiz olup kursumuzda yer alan kadın girişimci adayı sayısı da gurur verici oldu. Bu konuda gerek girişimcilik kurslarımızla gerekse kadınlarımız için planladığımız alternatif kurslarımızla desteğimizi artırarak devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

SARIÇAM’IN EKOMOMİSİ CANLANACAK

Başvuru sayısının ve artan talebin kendilerini mutlu ettiğini de anlatarak şöyle konuştu:

“Sarıçam’ın gelişen ekonomisi sizler gibi yeni girişimcilerle daha da canlanacak.  Kişinin, gücünün farkında olarak kendi işini kurabilmesi ve atılan doğru adımlarla istihdam yaratabilmesi hem kendi hem de toplum refahı için son derece kıymetlidir. Bu sebeple aldığınız bu kurs ve edindiğiniz bilgiler; cesur, bilgi sahibi, riskleri doğru yönetebilen girişimciler olma yolunda sizlere ışık olacaktır.

Bu konuda desteklerini esirgemeyerek bilgilerini aktaran KOSGEB uzmanlarına, emekleri için eğitmenimize ve tüm kursiyerlerimize teşekkür ediyor ve her birinizin hayallerini gerçekleştirebilmiş başarılı girişimciler olmanızı temenni ediyorum.”

Tören sonunda ise Başkan Bilal Uludağ, Kurs eğitmeni Hüseyin Düzgün, İŞKAD Başkanı Belgin Özçelik ve KOSGEB Müdürü Mücahit Karcı’ya çiçek verdi.  

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü