SARIÇAM BELEDİYESİ

PORTAKAL ÇİÇEĞİ EDEBİYAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

08 Nisan, 2015

Sarıçam Belediyesi Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’nde dereceye giren yazarlara ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, temel belediyecilik hizmetlerini eksiksiz olarak yerine getirirken kültürel ve sosyal faaliyetleri de ihmal etmediğini edebiyat ödülleri töreni ile gösterdi.

Göreve başladığı Nisan 2014’de ilkini ilan ettiği, ‘Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’nin birincisinde dereceye giren eser sahiplerine ödülleri karnaval kapsamında düzenlenen görkemli bir törenle verildi. Baraj Gölü kıyısında bulunan Çukurova Üniversitesi Kayıkhane Tesislerinde düzenlenen törenle eser sahiplerine ödüllerini veren Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın artık Adana’nın en önemli ve en değerli kültürel markası haline geldiğini söyledi.

 

Başkan Uludağ, Kırgızistan’dan gelen Koçkarata Belediye Başkanı Kubanbek Egemberdiev’in de hazır bulunduğu ödül töreninde eser sahipleriyle sohbet etti. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, “Sarıçam Belediyesi olarak her yıl Nisan ayının ilk günlerinde şehri baştan aşağı saran Portakal Çiçeği kokusunun bu kez tüm dünyayı kucaklayabileceği kalıcı bir projeyi hayata geçirdik. Sarıçam Belediyesi Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’ni ilan ettiğimiz ilk andan itibaren kampanyanın tanıtımına bizzat destek veren Ali Haydar Bozkurt başta olmak üzere Sarıçam Kent Konseyi Başkanı Yusuf Özer’e ve elbette yerel ve yaygın basın kuruluşlarımıza canı gönülden teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Uludağ, 2014 yılı Nisan ayında ilan edilen ‘Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’nin yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın dört bir köşesinden oldukça iddialı şiir, öykü ve deneme yazarları katıldığını belirterek, “Türk dilinde, Adana odaklı edebiyat eserlerinin sayılarının artması bu yarışmadaki önceliğimizdi. Dereceye giren eserlerde gösteriyor ki bu amacımıza ulaştık” dedi.

 

DERECEYE GİREN ESERLER VE KATILDIĞI ÜLKE VE ŞEHİRLER

Sarıçam Belediyesi Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’nin ilkinde ulusal ölçekte etkili isimlerin jüri olarak görevlendirildiği yarışmada hikâye dalının birincisi Amerika Birleşik Devletleri’nden yarışmaya katılan Atife Gülfer Gündoğdu oldu. Hikâye dalının ikincisi Denizli’den, üçüncüsü Karaman’dan seçildi. Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri Yarışması’nın deneme dalındaki birincisi Adana’dan Ziya İpek oldu. Yarışmanın ikincisi İstanbul’dan üçüncüsü yine Adana’dan bir isimdi. Yarışmanın şiir kategorisinin birincisi İstanbul’dan Yasin Semiz oldu. Bu yarışmanın da ikincisi Trabzon, üçüncüsü Konya’dan çıktı.

 

“GELECEĞİN YAŞAR KEMALLERİ, ORHAN KEMALLERİ BU YARIŞMADAN ÇIKACAK”

Belediye Başkanı Bilal Uludağ, gelenekselleştirileceğini açıkladığı Sarıçam Belediyesi Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’nin ikincisinin bu törenle birlikte başladığını da ilan ederek, “İnanıyorum ki bu edebiyat ödülleri yarışmasından geleceğin Yaşar Kemal’leri, Orhan Kemal’leri çıkacaktır” dedi.

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü