SARIÇAM BELEDİYESİ

PORTAKAL ÇİÇEĞİ EDEBİYAT ÖDÜLLERİ SONUÇLANDI

05 Nisan, 2016

Başkan Uludağ, “Kazananları kutluyorum”

Sarıçam Belediyesi Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri yarışması sonuçlandı. 3 ayrı dalda, (Öykü, Deneme ve Şiir) Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Öykü dalında birinciliği Mersin’den Önder Şit, Deneme dalında birinciliği Çorum’dan Gülüzar Doğanay, Şiir dalında ise birinciliği İstanbul’dan Onur Caymaz kazandı. Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, dereceye girenleri kutlayarak, başarılarının devamını diledi.

Belediye Başkanı Bilal Uludağ, ilki geçen yıl yapılan Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri yarışmasını geleneksel hale getirdiklerini belirterek, bu yarışmayla sanat ve edebiyat dünyasına yeni yetenekler ile edebi eserler kazandırılmasının amaçlandığını söyledi. Başkan Bilal Uludağ, “Edebi anlamda yetenek sahibi kişilerin eserlerinin kültür ve sanat dünyamıza kazandırılması açısından önemli bir görev üstlenen bu yarışmamıza, ülkemizden edebiyat ve sanat çevreleri büyük ilgi gösterdi. Bu yarışmada katılımcıların kültür ve sanat bilincini, milli kültürüne odaklanarak edinebilmesi; kendi kültürel değerleri, Adana’nın tarihine, dolayısıyla geleceğine sahip çıkacak nesillerin yetişmesi bizim için önemlidir. Konusu ağırlıklı olarak Adana olan yarışmaya toplamda 400’e yakın eser yarışmaya katıldı. 3 ayrı dalda ödül kazanan 11 arkadaşımızı kutluyorum” dedi.

DERECEYE GİREN ESERLER

Sarıçam Belediyesi Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri Yarışmasına son katılım 28 Şubat 2016 olmuştu. Yarışma Jürisinde bulunan A. Ali Ural, Enis Batur, Haydar Ergülen, Nedim Ali Kısaoğlu, Servet Gündoğdu, Tahsin Yıldırım, ve V. Hüseyin Kaya,  eserlerin son teslim tarihinden itibaren hummalı bir çalışma başlattı.

Jüri üyelerinin yaptığı çalışma sonucunda ise11 eser ödül almaya hak kazandı. Öykü dalında birinciliği Mersin’den Önder Şit, ikinciliği İstanbul’dan Ülkü Özel Akagündüz, üçüncülüğü İstanbul’dan Behiç Ceran alırken, Ankara’dan Ömer Ziya ise mansiyona layık görüldü.

Deneme dalında ise Çorum’dan Gülüzar Doğanay birinci, Hatay’dan Murathan Çarboğa ikinci, Adana’dan Seyhan Tekin üçüncü oldu. Şiir dalında ise birinciliği İstanbul’dan Onur Caymaz, ikinciliği İzmir’den Anıl Can Uğuz, üçüncülüğü İstanbul’dan Hakan İsmail Şiriner alırken, bu dalda mansiyon ödülünü ise Sakarya’dan Ceyda Cevher almaya hak kazandı.

ÖDÜL TÖRENİ PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALINDA

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Edebiyat Ödülleri Yarışması’nda dereceye giren eser sahiplerine ödüllerinin ‘Nisan’da Adana’da / Portakal Çiçeği Karnavalı’ kapsamında 9 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek törenle verileceğini açıkladı.

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü