SARIÇAM BELEDİYESİ

SAĞLIKLI YAŞAMA DESTEK PROJESİ BAŞLADI

17 Ekim, 2016

Kadınlara kanser taraması

Sarıçam Belediyesi bir ilke daha imza atarak Sarıçam’da ikamet eden kadınları ücretsiz sağlık taramasından geçirmeye başladı. Belediye Başkanı Bilal Uludağ, bu önemli hizmetten yararlanmak isteyen kadınlara meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserleri taramasının yapılacağını ifade etti.

Başkan Bilal Uludağ, Belediye ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Eğitim Merkezi (KETEM) işbirliğiyle yapılmaya başlanan Sağlık taramasına katılmak isteyen 30-69 yaş arası kadınların Belediyeye gelerek Turkuaz Masaya başvurmalarını gerektiğini ve kişi sayısı konusunda ise sınırlama bulunmadığını söyledi.

Başkan Uludağ, bu hizmette kişi sınırlaması olmayacağını da belirterek,”Müracaat eden herkesin taramaları yapılacak. Bilindiği gibi erken teşhis kanser türlerinde hayat kurtarıcı bir rol üstleniyor ve yaşam kalitesinin artışında da önemli bir faktördür. Bu nedenle kanser taramaları önem kazanıyor. Yapılacak olan meme, rahim ve bağırsak kanserinde erken evrelerde yapılan teşhis ise hayat kurtarıyor.”dedi.

AMAÇ FARKINDINDALIK YARATMAK

Bilal Uludağ, farkındalık yaratma adına İlçelerinde bir ilke daha imza attıklarını da kaydedip, KETEM’e de işbirliği nedeniyle teşekkür etti. Uludağ,”Yapılacak olan taramada sınırlama yok. Müracaat eden bütün kadınlarımız belediye aracı ile alınarak sağlık taramasının yapılacağı yere götürülüp tekrar getirilecek. Buradaki amacımız sağlıklı yaşama bir nebze de olsa destek vermektir. Çünkü toplum sağlığını korumak için kadın sağlığı önemlidir. Bu testler ise yılda bir kez mutlaka yapılmalıdır. Bu taramanın yapılmasında emeği geçen Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüze  ve  Sarıçam Kent Konseyi Sağlık ve Sosyal İşler Meclisi Başkanı Yeşim Akkaş’a da teşekkür ediyorum.”dedi.

İLK TARAMAYA 30 KİŞİ KATILDI

İlk sağlık taraması için kayıt yaptıran 30 kadın ikametlerinden belediyeye ait servis aracı ile alınarak taramanın yapılacağı KETEM’e götürüldü. Burada gerekli taramalardan geçirilen kadınlar daha sonra yine servis ile evlerine kadar bırakıldılar. Taramaya katılan kadınlar, böyle bir imkânı kendilerine sağlayan Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ a teşekkür ettiler.

© 2022 T.C. Sarıçam Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü